W niedzielę Wejherowo odwiedził wiceminister kultury Jarosław Sellin, który przywiózł ze sobą dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości miliona 160 tysięcy na realizację trzech projektów w ramach dwóch ministerialnych programów.
Największe dofinansowanie, w wysokości 520 tysięcy, otrzymał projekt budowy biblioteki profesora Gerarda Labudy. Przyznane wsparcie umożliwi otwarcie przetargu na dobudowanie nowego budynku. Powiat wejherowski otrzymał już wsparcie zewnętrzne w wysokości 1,4 miliona złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, które nie uwzględniało budowy nowej bryły, a jedynie adaptację już istniejących budynków przy ulicy Zamkowej przekazanych nieodpłatnie przez Wejherowo.
Z Regionalnego Programu Operacyjnego nie mogliśmy otrzymać dofinansowania na rozbudowę budynku biblioteki Labudy i wystartowaliśmy w konkursie Ministerstwa w programie Infrastruktura Kultury, z których udało nam się pozyskać dodatkowe 500 tysięcy. Razem mamy prawie dwa miliony środków zewnętrznych i 1,8 miliona środków wewnętrznych powiatu
– mówi Jacek Thiel, członek zarządu powiatu wejherowskiego. Całkowity koszt projektu szacowany jest na wysokości 3,8 miliona złotych i zrealizowany ma być do połowy 2018 roku
Pieniądze otrzymane z ministerstwa zostaną przeznaczone na dobudowanie nowego budynku, który będzie stanowił jedną całość wraz z adaptowanymi budynkami przy ul. Zamkowej w Wejherowie. Adaptacja będzie realizowana w ramach projektu „Utworzenie Książnicy prof. Gerarda Labudy jako unikatowego zbioru dziedzictwa kulturowego Pomorza poprzez adaptację budynków Zespołu Pałacowo-Ogrodowo-Parkowego przy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie na potrzeby obsługi ruchu turystycznego regionu".
Edukacja w duchu książek
Książnica Labudy, co mocno podkreśla Thiel, nie będzie osobną instytucją a będzie działać w ramach wejherowskiego muzeum.
– Na cały projekt trzeba patrzeć kompleksowo, bo nie budujemy samego budynku biblioteki gdzie będzie cały księgozbiór, ale chcemy stworzyć miejsce edukacyjne przy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Chcemy, żeby Książnica nie stała sama a przyciągała osoby z zewnątrz, turystów. To wspólna miejsko-powiatowa inwestycja
– mówi Thiel.
Biblioteka, zgodnie z wolą Gerarda Labudy, ma mieć charakter edukacyjno-naukowy a w zbiorze jest 22 tysięcy książek, które Labuda miał w swoim mieszkaniu w Poznaniu. Książnica będzie miejscem edukacji o profesorze i jego dokonaniach oraz o kulturze kaszubskiej. Jak mówi Thiel samo wybudowanie budynku, w którym znajdzie się 22 tysiące tysięcy książek nie jest wystarczającą atrakcją. – W duchu książek i wiedzy chcemy poznawać kulturę kaszub – mówi członek zarządu starostwa powiatowego.
Miasto Wejherowo w ramach tego samego programu Infrastruktura Kultury otrzymało dofinansowanie w wysokości 300 tysięcy na stworzenie przestrzeni kulturalno-edukacyjnej wokół zabytkowego XIX-wiecznego młyna wodnego oraz 150 tysięcy na prace restauratorskie i konserwatorskie w ramach programu Ochrona zabytków, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie powstającej Książnicy i razem tworzyć będą kompleks edukacyjno-turystyczny o którym mówi Thiel.
Wsparcie z programu Ochrona zabytków otrzymał także Klasztor Ojców Franciszkanów na realizację zadania „Wejherowo, kościół klasztorny Franciszkanów pw. św. Anny (1648-1650 r.): remont nawy głównej i naw bocznych, chóru organowego i dwóch ołtarzy bocznych". Przyznane środki wynoszą 190 tysięcy zł.