08.01.2018 W Muzeum Narodowym przedstawiono projekt "3 x Niepodległa"

papMuzeum Narodowe w Warszawie uczci 100-lecie odzyskanie niepodległości cyklem wystaw: "Paderewski", "Józef Brandt", "Niepodległa 1918" w ramach projektu "3 x Niepodległa", który został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Projekt zaprezentowano w poniedziałek.

”Kiedy temat nie był popularny, w naszym muzeum w roku 1978 odbyła się wielka wystawa +Drogi do niepodległości+, poświęcona powstaniu niepodległego Państwa Polskiego. I w dużej mierze nasza obecna wystawa do tamtej nawiązuje" - powiedziała dyrektor MNW Agnieszka Morawińska, otwierając konferencję, w której uczestniczyli Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, oraz wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. stulecia odzyskania niepodległości RP Jarosław Sellin.

Kolarski poinformował o ustanowieniu przez prezydenta patronatu narodowego nad wydarzeniami związanymi z uczczeniem 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Podkreślił, że cykl wystaw "3 x Niepodległa" przygotowanych przez MNW został objęty takim patronatem. Przekazał też na ręce dyrektor placówki dyplom, w którym prezydent napisał: "Państwa inicjatywa zaprezentowania trzech wystaw dedykowanych: wielkiemu artyście i współtwórcy niepodległości, wybitnemu malarzowi, autorowi słynnych scen historycznych, oraz motywom patriotycznym i niepodległościowym w sztuce odradzającej się i odrodzonej Rzeczypospolitej jest godnym upamiętnianiem wielkiego narodowego Jubileuszu".

"Cieszę się, że w narodowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości włączyło się bardzo wiele instytucji i przedstawiło swoje projekty" – mówił podczas spotkania w MNW Sellin. Jak dodał, w sumie w rządowym Programie Wieloletnim "Niepodległa", który będzie realizowany w latach 2017-2021, zapisanych jest 50 różnych wydarzeń narodowych instytucji kultury. "Niektóre są bardzo ciekawe" – zaznaczył.

Jako przykład podał projekt "Narodowe śpiewanie", którego realizację rozpoczyna Narodowe Centrum Kultury. "Będziemy też po raz pierwszy w Polsce gościć finał Nagrody Muzealnej Rady Europy - EMYA" – mówił. Wiceminister przypomniał, że w 2016 r. laureatem tej nagrody zostało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wśród bardzo ciekawych projektów wymienił też cykl filmów realizowanych przez Wytwornię Filmów Dokumentalnych "Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach". "To będą dobre pomocnicze materiały edukacyjne dla szkół" – podsumował.

Dodał też, że w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" przygotowywane jest wydanie wszystkich kompozycji Ignacego Jana Paderewskiego, a także poszerzana jest lista Pomników Historii, czyli najcenniejszych zabytków w Polsce. "Mamy obecnie tych pomników 81, ale zgodnie z intencją prezydenta chcielibyśmy móc rozbudować tę listę do 100 pozycji na stulecie niepodległości" – powiedział.

Wiceminister zaznaczył, że obok projektów narodowych instytucji kultury zgłoszono tylko w 2017 r. 886 pomysłów lokalnych i regionalnych, z czego 157 uzyska dofinansowanie ze specjalnych grantów. Przedstawiając oficjalne logo rządowego programu obchodów stulecia niepodległości podkreślił, że czerwony napis na białym tle "niepodległa" jest wzorowany na autografie Józefa Piłsudskiego, odnalezionym w kilku jego listach.

Sellin przypomniał, że konferencja w Muzeum Narodowym dokładnie zbiega się ze stuleciem ogłoszenia noty z 14 punktami prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona, z których punkt 13. dotyczył utworzenia niepodległej Polski.

Morawińska przypomniała, że w 1919 roku Muzeum Miejskie w Warszawie otrzymało status Muzeum Narodowego i wtedy też podjęto wreszcie postanowienie o budowie nowego gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie, który został wykończony dopiero w 1938 r., tuż przed wojną. "Wszystko zaczęło się dla naszego muzeum wraz z niepodległością, dlatego też w sposób szczególnie uroczysty chcemy uczcić i celebrować stulecie powstania Polski niepodległej" – podkreśliła.

Przygotowaliśmy cykl wystaw, rodzaj tryptyku niepodległościowego – mówiła Morawińska. Będą to ekspozycje: "Paderewski" (17 lutego–20 maja 2018 r.), „Józef Brandt" (22 czerwca–30 września 2018 r.), "Niepodległa 1918" (26 października 2018–27 stycznia 2019 r.) Pierwsza – "Paderewski" - poświęcona jest jednemu z ojców niepodległości Ignacemu Janowi Paderewskiemu; kolejna – monograficzna "Józef Brandt” – przedstawiać będzie twórczość artysty, którego obrazami ze scenami bitew, potyczek, wydarzeń historycznych inspirował się m.in. Henryk Sienkiewicz. Obchody zwieńczy wystawa "Niepodległa 1918", której ideą jest ukazanie związku pomiędzy odzyskiwaniem niepodległości politycznej i dążeniem do zdobycia niepodległości w sztuce, wolności artystycznej.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search