20.11.2023 „Stanowcze «nie» mojej żony spowodowało, że pozostałem fotografem". Janusz Rosikoń z medalem Gloria Artis

Opoka„Pan Janusz Rosikoń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce. Jego zdjęcia o tematyce religijnej stanowią niepowtarzalną wizualizację świata duchowego, dając nam wgląd w wewnętrzne życie przedstawianych osób” – mówił sekretarz stanu dr Jarosław Sellin podczas uroczystości wręczenia medalu w MKiDN.

Janusz Rosikoń w swoich pracach z wielkim wyczuciem artystycznym dokumentuje otaczającą nas rzeczywistość. Jego fotografie przedstawiają wybitne jednostki życia publicznego, sceny zbiorowe czy krajobrazy. W obiektywie utrwalił takie wydarzenia, jak m.in. słynny gest Willy' ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta, wizytę Teda Kennedy'ego w Warszawie czy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Warto zaznaczyć, że szczególne miejsce w dziełach artysty zajmuje niematerialny, duchowy wymiar rzeczywistości.

„Pan Janusz Rosikoń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce. (…) Jego zdjęcia o tematyce religijnej stanowią niepowtarzalną wizualizację świata duchowego, dając nam wgląd w wewnętrzne życie przedstawianych osób” – mówił minister Sellin, dodając że zdjęcia artysty przypominają często swoją kompozycją wybitne dzieła malarskie.

Dr Sellin zauważył, że artysta jest również twórcą nowego na polskim rynku wydawniczym gatunku bogato ilustrowanych, wyrafinowanych edytorsko książek, które przetłumaczono na 9 języków.

„Jego wystawy fotograficzne, pokazywane w kilkunastu krajach, od lat promują na świecie wartości chrześcijańskie oraz polską kulturę narodową – powiedział minister Sellin, podkreślając, że sam jest „szczęśliwym posiadaczem wielu dzieł, albumów pana Janusza Rosikonia, zwłaszcza tych stworzonych wspólnie z Grzegorzem Górnym”.

Podczas uroczystości artysta podkreślił, że jest to dla niego szczególne wyróżnienie. Dodał, że „fotografia o tematyce chrześcijańskiej nie jest specjalnie ceniona, szczególnie w dzisiejszym świecie. Trochę jest z boku, i dlatego dostrzeżenie mojej fotografii było dla mnie wielką niespodzianką”.

Janusz Rosikoń podziękował szczególnie swojej żonie. Podkreślił, że w pierwszych latach stanu wojennego zastanawiał się nad zmianą zawodu ze względu na brak pracy.

„Tylko stanowcze «nie» mojej żony Grażyny spowodowało, że pozostałem fotografem. Bardzo Ci za to dziękuję” – powiedział artysta.

W podziękowaniach wymienił również Grzegorza Górnego, z którym wydał kilkanaście bogato ilustrowanych książek.

„Podróże z nim, praca z nim, są dla mnie niezwykłą inspiracją artystyczną – podkreślił.

Janusz Rosikoń jest autorem wielu albumów. Wśród nich są m.in: „Skarby kultury na Jasnej Górze”, „Polskie Madonny”, „Pieniądz papierowy na ziemiach polskich”, „Leksykon Świętych”, „Anioły”. Opublikował też wiele książek, do których tekst napisał Grzegorz Górny, m.in.: „Tajne Archiwum Watykańskie”, „Tajemnice Fatimy” czy „Ufam. Śladami Świętej Siostry Faustyny”.

Jego wystawa „Madonny Europy" była prezentowana w ponad 70 miastach w Polsce, m.in.: w Starej Pomarańczarni, Łazienkach Królewskich czy Sejmie RP. Ponadto dotarła również do 20 amerykańskich miast. W Europie odwiedziła także Francję, Litwę i Maltę.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search