28.09.2021 Dar Fundacji im. Ciechanowieckich dla Zamku Królewskiego w Warszawie

rp pl logo20 dzieł sztuki ze zbiorów Fundacji im. Ciechanowieckich zapoczątkowało proces stopniowego przekazywania Zamkowi wszystkich jej obiektów..

"Portret Stanisława Augusta z popiersiem Piusa VI"
Wśród cennych obiektów jest m.in. brosza z wizerunkiem Stanisława Augusta, wykonana techniką intaglio w szafirze, zdobiona brylantami; dwa obrazy Marcello Bacciarellego - „Portret Stanisława Augusta z popiersiem Piusa VI” i „Portret Izabeli z Poniatowskich Branickiej” (siostry króla); wysokiej klasy gwasz i akwarela Jana Piotra Norblina „Odpust na Bielanach pod Warszawą w drugi dzień Zielonych Świątek”; dwa wazony królewskie z wytwórni w Belwederze; szkła z manufaktur polskich oraz gdańskie srebra.

Podczas poniedziałkowej uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin mówił: Przekazanie ich w darze Zamkowi stanowi swoiste wypełnienie woli zmarłego 6 lat temu Andrzeja Stanisława Ciechanowieckiego – wielkiego mecenasa kultury, światłego kolekcjonera, darczyńcy wielu polskich i zagranicznych muzeów, popularyzatora kultury i sztuki polskiej, doskonałego znawcy malarstwa i rzeźby.

A prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku, podkreślał, że przekazanie dzieł odbywa się w trakcie obchodów jubileuszu 50-lecia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. I przypominał, że znaczącą udział w odbudowie mieli hojni darczyńcy, wśród których jednym z największych był Andrzej Ciechanowiecki.

Kolekcja Fundacji liczy ponad 4000 obiektów i obejmuje malarstwo, rzeźbę, rysunek i akwarele, grafikę, rzemiosło artystyczne, numizmaty i księgozbiór. Zbiory malarstwa, to przede wszystkim portrety m.in. pędzla Louisa de Silvestre’a, Pierre’a Subleyrasa, Marcella Bacciarellego i Józefa Grassiego. W kolekcja rzeźby są marmurowe popiersia postaci historycznych. Zbiory rysunku i akwarel obejmują prace autorstwa m.in. Jana Piotra Norblina , Aleksandra Orłowskiego, Zygmunta Vogla czy Jana Matejki. A na kolekcję rzemiosła artystycznego składają się przede wszystkim wyroby z polskich manufaktur lub zagranicznych warsztatów zamawiane przez polskich mecenasów. W zbiorach Fundacji znajdują się też cenne tapiserie z serii z przedstawieniami posągów antycznych bóstw w niszach, wykonane dla Michała Kazimierza Ogińskiego w Słonimiu w latach 1784–1790.

Znaczna część zbiorów fundacji znamy, bo wchodzą w skład stałej ekspozycji (jako wcześniejsze dary lub depozyty) we wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie, m.in. w Galerii Sztuki Zdobniczej, w Apartamencie Królewskim, Gabinecie Numizmatycznym. Ze zbiorów fundacji korzystają również inne muzea polskie i zagraniczne.

Fundacja ustanowiona przez Andrzeja Stanisława Ciechanowieckiego, historyka sztuki, mecenasa kultury i kolekcjonera, rozpoczęła działalność w 1986 roku. Ambicją jej twórcy było wyposażenie Zamku w oryginalne dzieła oraz pomoc finansowa dla realizacji jego programu.

Fundator zmarł w Londynie w 2015 roku w wieku 91 lat. W testamencie napisał: „Po moim najdłuższym życiu, proszę, aby Fundacja została możliwie szybko zlikwidowana, a zbiory zostały przekazane w całości Zamkowi Królewskiemu w Warszawie.”

Na wczorajszej uroczystości przewodniczący Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich prof. Andrzej Rottermund informował : - Dzisiaj większość procedur związanych ze sprawami majątkowymi po śmierci Andrzeja Ciechanowieckiego została zakończona, a te, które są w toku, zostaną w najbliższym czasie również zakończone. Dlatego nie zwlekając Zarząd Fundacji w porozumieniu z dyrektorem Zamku Królewskiego prof. Wojciechem Fałkowskim postanowił rozpocząć proces przekazywania dzieł sztuki należących do fundacji do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Na początek symbolicznie przekazujemy Zamkowi ponad 20 obiektów, które pokazują różnorodność przede wszystkim zbiorów fundacji, ale również ich wysoką klasę, także ich znaczenie historyczne.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search