04.07.2021 75. rocznica pogromu Żydów w Kielcach. Złożono kwiaty pod kamienicą na ulicy Planty

echodnia- Oddajemy hołd ofiarom tamtej zbrodni. Powinniśmy o takich rzeczach pamiętać, jako przestrodze przed nienawiścią z powodów narodowościowych i antysemityzmem, które zwłaszcza po Holokauście są skandalem moralnym i kompromitacją polityczną – mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

Zobacz nagranie i zdjęcia

Przedstawiciel polskiego rządu dodał, że istotne jest poznanie wszystkich szczegółów na temat pogromu. – Ta sprawa do wyjaśnienia taka prosta nie jest. Część mieszkańców Kielc była zaangażowana w antyżydowskie zajścia, ale bierność, a może nawet prowokacja służb mundurowych ówczesnego komunistycznego państwa była bardzo wyraźna. Kiedy stawiamy pytanie: komu to mogło służyć? Ewidentnie posłużyło władzom komunistycznym do walki z podziemiem niepodległościowym oraz Kościołem rzymsko-katolickim. Chodziło również o zagłuszenie informacji o wynikach sfałszowanego referendum, które odbyło się kilka dni wcześniej – mówił Jarosław Sellin. Wiceminister kultury stwierdził, że tej zbrodni nie można jednak niczym usprawiedliwić.

Organizatorzy uroczystości 75. rocznicy pogromu przypomnieli, że „Solidarność” przywraca pamięć o tamtych wydarzeniach od lat 80. – To nasz obowiązek bez względu na okoliczności. Będziemy to robić nadal z dwóch powodów. Po pierwsze, bo była to tragedia, o której nie wolno nam zapomnieć. Po drugie, dlatego, by w dalszym ciągu badać okoliczności tamtych wydarzeń – mówił Waldemar Bartosz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Region Świętokrzyski.

O obowiązku pamięci o wydarzeniach z 4 lipca 1946 roku mówiła również doktor Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. – Ta historia wciąż budzi emocje, ona jeszcze długo będzie je budziła. Ważne byśmy zadali sobie pytanie: z jaką pamięcią odejdziemy dziś z tych uroczystości? Czy wrócimy do naszej rzeczywistości i będziemy ubierali się w gorset liberalno – lewicowy lub konserwatywno – nacjonalistyczny, czy będziemy prowadzili spory o charakterze ideologicznym, czy pamięć o tych ludziach, którzy tutaj zginęli? Ważne, by ta pamięć wydała owoce. Byśmy toczyli spory na płaszczyźnie intelektualnej i płaszczyźnie prawdy – powiedziała naczelnik Delegatury IPN w Kielcach. Organizatorem uroczystości był NSZZ „Solidarność” Region Świętokrzyski.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search